czwartek, 17 lipca 2014

Troszkę o słońcu

Hej! dziś troszkę o słońcu:)

Od jakiegoś czasu możemy cieszyć sie już upragnionym latem, słońcem i wylegiwaniem się na słońcu. Ale niestety takie przyjemności często mogą nieść za sobą nieprzyjemne skutki np. poparzenia słoneczne, które najczęściej się pojawiają u osób z jasną karnacją, możemy nabawić się udaru słonecznego przez zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony. Nasłonecznianie się również prowadzi do poważniejszych skutków między innymi do powstania raków skóry, których wyleczenie jest długie, kosztowne i ciężkie więc stosujmy codzienną ochronę przeciwsłoneczną, która uchroni nas przed zagrożeniem i pozwoli cieszyć się latem i odpoczynkiem:) 

Każdy powinien poświęcić troszkę czasu na zaplanowanie swojej ochrony, na przemyślane zakupy produktów które będą odpowiednie dla nas. Nie musimy mieć "grubego portfela" by zapewnić sobię odpowiednią ochronę. Sama posiadam produkty, które nie są z najwyższych półek a sprawdzają się świetnie i przede wszystkim chronią moją skórę. 


Ale na początku kilka podstawowych informacji: 

Słońce i jego działanie wpływa organizm korzystnie poprawia nasze samopoczucie, wpływa na syntezę witaminy D3 i poprawia przemianę materii. Jednak niestety słońce niesie ze sobą dużo niekorzystnych skutków. 
Musimy racjonalnie i " z głową" korzystać ze słońca. Podstawowe rzeczy to: 
- ochrona dzięki ogólnie dostępnym produktom,
- korzystanie ze słońca w godzinach po południowych
- nakrycie głowy
-spożywanie dużej ilości wody i napojów


Rodzaje promieniowania:
1. UVA- 320/ 400 nm wpływa na właściwości barwnikowe, rzadko jednak powoduje zaczerwienienia skóry. Promienie te penetrują głęboko w skórę niszcząc włókna kolagenowe co powoduje powstawanie zmarszczek, wysuszenie skóry i jej starzenie.
2. UVB- 290/320 nm, bardzo często powoduje rumień, zaczerwienienie. Docierają na powierzchnie skóry co może doprowadzić do poparzeń skóry. Działanie rakotwórcze.
3. UVC- mniej niż 280 nm, pochłania je warstwa ozonowa nie docierając do skóry.

Skóra często eksponowana na działanie promieniowania różni się diametralnie od tej, którą chronimy przez cały rok unikając mocnego słońca w ciągu dnia. Jest ona pogrubiona, wysuszona, zaczynają wcześnie pojawiać sie zmarszczki, bruzdy, piegi, przebarwienia i odbarwienia. W najgorszym wypadku skóra narażona jest na rozwinięcie się raka skóry.


Współczynnik SPF: 
Informuje nas o sile ochrony przed słońcem. Mamy do wyboru pełną gamę produktów o różnym współczynniku SPF. Szacuje się, że produkty o 30 SPF i wyżej zapewnią nam odpowiednio dobrą ochronę około 98% promieniowania. Kremy ze współczynnikiem poniżej 30 również będą nas ochraniać ale w mniejszym stopniu i u osób z jasną karnacją na pewno można spodziewać się rumienia po długim przebywaniu na słońcu.

Jaki krem wybrać i jak stosować?
-Ważne żeby krem posiadał szeroki zakres ochrony przed promieniami zarówno UVA jak i UVB
- Osoby z jasną karnacją powinny wybierać współczynnik przynajmniej 30 by nie narazić się na oparzenia,
- dobrze by krem taki był wodoodporny i hipoalergiczny,
- nakładać krem co najmniej 30 min przed opalaniem,
- nakładanie powtarzać co 2 godziny i po każdym wyjściu z kąpieli.,
- kremy z filtrem powinno się stosować przez cały rok!


To kilka ważnych i podstawowych informacji, ważne jest by każdy rozsądnie podszedł do tematu opalania. Oczywiście każdy chce posiadać ładną opaleniznę latem, ale weźmy pod uwagę jakie złe skutki za tym idą.
W następnym poście pokaże Wam produkty, które ja tego lata używam i polecam.

Pamiętajcie:
Odnalezienie odpowiedniego preparatu dla siebie nie dużo kosztuje , a na pewno nasza skórą nam się za to odwdzięczy w przyszłości!:)



Pa,
A. :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz